Soru:
Karışımı boşta kesmek için çekmek neden RPM'yi biraz artırıyor?
StevenH88
2020-01-03 16:30:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pistonlu bir motorda yakıt kontrolünü ayarlarken, karışım kontrolünü rölantide kesmeye çekerken neden hafif bir RPM artışı (50-RPM artış) oluyor? Neden 50 dev / dakikadan fazla bir artış varsa, karbüratör çok zengin ayarlanmış?

Iki yanıtlar:
Robin Bennett
2020-01-03 17:39:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Motor, güvenilir çalışmayı sağlamak ve pistonların ve valflerin aşırı ısınmasını önlemek için genellikle stokiyometrik bir karışımdan biraz daha zengin çalışır. Yakıtı kestiğinizde, biraz fazla yakıttan sıfıra gider ve bu nedenle kısaca stokiyometrik bir oranda olur.

Motor bu oranda biraz daha hızlı çalışır çünkü yanmamış yakıtı ısıtmak için enerji israf etmez. .

50 dev / dak'dan fazla bir artış görüyorsanız, daha önce stokiyometrikten (motor üreticisi ve uzun yıllara dayanan deneyim tarafından belirlenen şekilde) gereğinden fazla ilerleyerek gücü azaltıyor ve yakıt israfı yapıyordu.

Daha zengin karışım, daha yüksek güç ayarlarında olduğu gibi boşta soğutma için gerçekten gerekli değildir; kendi yazımda da söylediğim gibi, boğulma olmadığında soğuk başlangıçlarla daha çok ilgisi var. Aksi takdirde gönderiniz iyidir.
John K
2020-01-03 22:23:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rölanti devresi, motorun soğukken daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için gerekenden daha zengin olacak şekilde ayarlanmıştır. Bunun nedeni, boğulma değil, asal ile başlamanızdır, bu nedenle, girişteki primer yakıt tükendikten sonra karışımı soğuk çalışma için ekstra zengin tutacak hiçbir şey yoktur.

Rölanti karışımını gerekenden daha zengin ayarlamazsanız, RPM'yi hemen 1000'in üzerine kadar sarmazsanız motor, minimum rölantide birkaç saniye çalıştırdıktan sonra ölecektir. Yağ sirkülasyonunu devam ettirmeye yeni başlayan soğuk bir motorda gerçekten çok iyi (Ana yataklara basınç uygulandığını ve kam loblarının sıçradığını gösteren önemli bir yağ basıncı olana kadar RPM'yi mümkün olduğunca düşük tutuyorum). Alternatif olarak, gaz pedalını gaz pompasından yakıtı fışkırtmak için pompalamak veya yağ basıncı tam olarak yükselene ve rölanti devriyi yükseltebilinceye kadar astarı çalışmaya devam ettirmek için yavaşça hareket ettirmektir.

Robin'inki gibi cevaptan bahsediyor, karışım kısaca stokiyometrikten geçiyor veya "en iyi güç" rölanti karışım aralığına yakın, çünkü hiç yakıt yokken RPM yükselmesine neden oluyor.

Marvel Schebler karbüratörlerinde parmak var. boşta jeti içeri ve dışarı hareket ettiren şamandıra çanağının altındaki karbonhidrat gövdesinin arkasındaki vida topuzu. İçeri girebilir ve parmaklarınızla çevirebilirsiniz. Bu düğmeyi, rölanti kesintisine giderken RPM'de (kabaca) 50 RPM artışını elde edene kadar deneme yanılma yoluyla ayarlarsınız.

Bazı özel mülk sahipleri, boşta kalan karışımı, kurşun oranını azaltmak için daha zayıf bir ayara ayarlayacaktır. gaz kelebeği her rölantide olduğunda karışımla uğraşmak zorunda kalmadan bujilerin kirlenmesi. Bununla ilgili sorun, belirtildiği gibi, soğuk bir sabah çalıştırmaya devam etmenin daha zor olmasıdır.

Lycoming O-290 ile kendi ev yapım, onu satın aldığımda önceki sahibi tarafından böyle ayarlanmıştı ve bunu, rölanti kesintisinde neden RPM artışı olmadığını ve neden eklemeye devam etmem gerektiğini düşündükten sonra anladım soğuk bir günde başladıktan sonra prime. Şu anda otomatik yakıtla çalıştığım ve kurşun kirliliği artık sorun olmadığından, normal zengin rölanti ayarını geri yükledim.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 4.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...