Soru:
Uçak lastikleri ne kadar dayanır? Bu geliştirilebilir mi?
Arjun Khosla
2014-01-30 23:58:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ticari jetlerdeki lastiklerin, tüm bu gıcırdayan inişlerle oldukça hızlı aşındığını hayal ediyorum, çünkü lastik aniden sıfırdan iniş hızına yükselmek zorunda kalıyor.

2 soru:

Herhangi bir ortalama ticari uçak lastiği atılmadan önce kaç kez iniş yapar?

İnişten önce, neden iniş takımlarında lastikleri doğru hıza döndürmek için küçük bir motor düzeneği olmasın? Elbette bu, aşınan lastik yanmasını önleyecektir. Lastik çok daha uzun süre dayanabilir ve hatta motor montajı maliyetini karşılayabilir.

Bu birçok kez önerildi ve sanırım yıllar boyunca birkaç kez denendi. Neden benimsenmediğini bilmiyorum. Belki maliyet avantajı? Bir motorun ağırlığını taşımak ve bakım maliyeti tasarrufu ortadan kaldırır. Tasarruf ne olur? Lastiklerdeki en büyük aşınmanın dönme aşınması olmadığı söylendiğini hatırlıyorum. Aynı bilgi olarak, 747 lastik hatırladığım kadarıyla 225psi'de saf nitrojen ile doldurulmuştu.
... muhtemelen çok fazla motor, çok fazla ağırlık, yatırım ve bakım maliyeti. Ayrıca, kısmi bir arıza durumunda ciddi bir savrulma tehlikesi.
Uçak tekerleklerinin, vites indirildiğinde onları döndürmek için neden sadece tekerleklere sahip olmadığını merak ettim. Ticari jetler inişte oldukça hızlı gidiyor.
İlgili: http://aviation.stackexchange.com/questions/3702/why-are-aircraft-tires-not-pre-spun-prior-to-landing-to-preserve-them
@Terry: Dönen tekerlekler, gyro efektleri ekler. Sanırım 747'nizi finalde pistle hizalamak, 18 dönen tekerlek yuvarlanma-yaw-kuplajını eklediğinde çok daha zor.
@PeterKämpf Kesinlikle biraz etkisi olacaktır. Yine de, siz sıraya girene kadar motorları çalıştırmayı ertelemeyi gerektiren bir kural uyguladıklarını görebiliyorum, bu da hafif motorlara bunu yapmak için zaman vermek için en az 5 mil son uçmanız gerektiğine dair bir kurala neden olur. Bu da benim gibi uzun ve istikrarlı bir finalin her zaman gerekli veya arzu edilmediğini düşünenlere daha fazla eleştiri ekleyecektir. Benim oyum, eski yönteme sadık kalmak ve su üzerinde gerçek bir yağlayıcı bulduğunuzda ara sıra patlayan lastiğe katlanmak.
üç yanıtlar:
StallSpin
2014-01-31 00:43:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uçakların lastiklerinin, kaç sert iniş yapıldığına bağlı olarak yaklaşık 200-250 kadar dayanacağını duydum. Ne kadar nazik olduğunuza ve ne tür bir yüzeye indiğinize bağlı olarak Bizjet lastikleri daha uzun süre dayanır ve hafif uçak lastikleri sonsuza kadar dayanır. Adımlar aşınmaya başlamadan çok önce duvarın etrafında çatırdayan ve güvensiz görünmeye başladım.

Döndürme fikri birçok kez önerildi, ancak genellikle ağırlık nedeniyle reddedildi ve bakım maliyetleri. Ancak, artık bir uçağın seyahatindeki ana giderin yakıt olduğu için, şirketler yakıt tüketimini azaltmanın herhangi bir yolunu arıyor. Görünüşe göre, bir uçağa taksi yapmak oldukça fazla yakıt yakıyor. Uzun taksiler için zaten bir motoru kapatmaya başladılar ve bence elektrikli tekerlekli motorlar bir sonraki büyük şey olacak.

Motorlar yeterince hafif ve yeterince güçlü hale geldi ve artık uygulanabilir seçeneği. APU veya bir dizi pil ile çalıştırılabilirler (bunlar artık yeterince hafif hale geliyor, bükülmeler çözüldüğünde 787'ye bakın). Dolayısıyla, taksi amacıyla onları uçağa bindirmeye başladıklarında, inişten hemen önce döneceklerine bahse girebilirsiniz.

Huh, kulübümüzde birkaç ultralight var ve bu lastiklerin çabuk yaşlandığını söyleyeyim (tabii ki, sizin nezaket feragatnamenizden tamamen vazgeçilmiştir).
Son paragrafınızla ilgili: http://aviation.stackexchange.com/questions/956/how-does-an-aircraft-taxi
@yankeekilo - Dürüst olmak gerekirse, sadece lastiğin türüne bağlı olduğunu düşünüyorum. Uçağıma koyduğum lastikler oldukça kalın ve ağırdır, ancak antrenörlere binip dayak atmaları gerekiyor. Bazen onları dövsem de birinin kablolara kadar yıprandığını görmedim. Ama sonra, örneğin bir Citation üzerindeki lastiklere bakın. 172'dekilerden çok daha büyük değiller, ancak birçok kez ağırlığını kaldırıyorlar. Bunların nasıl sürdüğünü bilmiyorum ama görünüşe göre öyle.
Teşekkürler. Evet, motorlar artık daha küçük ve daha güçlü ... onları inişten sonra rejeneratif frenleme için bile kullanabilirsiniz ...
@ArjunKhosla - Ağır uçak frenleri bugünlerde çoğunlukla hidrolik ve bunun bir süredir değiştiğini görmüyorum. Bu nedenle, APU'nun ne kadar güçlü ve frenleme süresinin ne kadar kısa olduğu düşünüldüğünde, frenlemeden ürettiğiniz güç muhtemelen fazla olmayacaktır. Ancak, birkaç şirket elektrikli frenleri test ediyor, bu yüzden asla bilemezsiniz.
@Arjun, rejenere enerji bir yerde depolanmalıdır. Piller? Güvenlik için gemide piller gereklidir, bu nedenle inişten geri kazanılan enerjiyi kabul edecek kadar düşük pillerle iniş, güvenliğe aykırıdır. Yalnızca bu amaç için ağır bir pil bankasına ihtiyacınız olacaktır. Kulağa iyi bir fikir gibi geliyor ama günümüz teknolojisi ile pratik değil.
Adrian
2014-01-31 21:18:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lastikler çok sayıda inişle "oldukça hızlı" aşınabilir, ancak karkas iyi durumda olduğu sürece lastik atılmak yerine kaplamaya gidecek.

Yani tamamen ekonomik bakış açısıyla, lastik sırtının ömrünü uzatmak için ayrıntılı sistemler geliştirmeye çalışmaktan ziyade bir kaplamanın en ucuz seçenek olduğundan şüpheleniyorum. Döndürme motorlarında görebildiğim diğer sorunlar yer ve sıcaklık eksikliği. Jant içinde herhangi bir motor için çok az yer vardır, bunlar çok plakalı disk frenlerle doldurulmuştur. Frenleme sırasında frenler çok ısınır ve herhangi bir motor için çok sert bir ortam olur. Aşınmaya başladığında lastiğin kaplanması şimdiye kadar çok daha basit ve daha ucuz.

Dave
2016-02-17 23:04:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu makale, lastik seti başına kabaca 240 iniş ödünç verir

Bir A340, yaklaşık 6.000 kalkış ve inişi tamamlayacak ve yaklaşık 25 yedek lastik setleri

Bazı uçak lastikleri yeniden kalıplanabildiği ve büyük ölçüde geri dönüştürülebildiği için oldukça iyi bir parçadır. Günün sonunda lastikler tasarım gereği feda edilir, her 240 inişte bir lastikleri değiştirmek, bazı karmaşık spin up sistemlerini sürdürmekten veya daha yavaş aşınan (var olan veya olmayan) bazı pahalı malzemeleri kullanmaktan daha kolay ve daha ucuzdur.

Sorunun bu yarısına yanıt olarak

İnişten önce neden iniş takımlarında lastikleri doğru hıza döndürmek için küçük bir motor tertibatı bulundurmayasınız? Elbette bu, aşınan lastik yanmasını önleyecektir. Lastik çok daha uzun süre dayanabilir ve hatta motor montajının maliyetini bile karşılayabilir.

Bu benzer soruya bir göz atın ama kısaca özetle bir Sistem ağırlık açısından uygun olsa bile ön eğirme lastikleriyle ilgili birkaç sorun. Gün içinde bunun üzerinde biraz araştırma yaptılar ve ön eğirme işleminin aşınmayı gerçekten önemli ölçüde azaltmadığını buldular (bağlantılı cevapta daha fazlası).Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...