Soru:
Bir uçuş mühendisi tek başına jet uçurabilir mi?
D. Strout
2016-12-17 04:30:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Modern iki motorlu uçaklarda, bir pilot devre dışı bırakılırsa, kalan pilotun uçağı güvenle uçurup indirebileceğini anlıyorum. Peki ya iki pilotu ve bir uçuş mühendisi olan 727 gibi uçaklarda? FE'nin uçuş eğitimi aldığını varsayarsak, öndeki iki pilot aciz kalırsa uçağı indirebilirler mi? Daha genel olarak, üç kişilik kokpitli bir jeti güvenli bir şekilde indirmek için gereken minimum pilot sayısı nedir?

Bir cevap:
Terry
2016-12-17 05:21:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Cevabı büyük ölçüde fikir meselesi olan bir soru sordunuz. Ayrıca, bahsettiğiniz üç kişilik kokpit uçağı, uçuş aşamasında olduğu gibi, amaçlanan iniş havalimanındaki koşullar da giriyor. Tüm bunlar, bence, uçuş eğitimi almış bir FE uçağı güvenli bir şekilde indirebildiği ve FE pilotluğunun para biriminin de önemli olacağı ölçüde yanıtın "belki" olduğu anlamına geliyor.

Üç kişilik kokpitli bir jeti güvenli bir şekilde indirmek için gereken minimum pilot sayısı (gerçekten ayrı bir soru) olduğu sürece, bir pilot ve FE uçağı güvenli bir şekilde indirebilir. Normal bir inişte, pilot işin çoğunu uçan pilot yapar. Uçmayan pilot tipik olarak telsiz işini yapıyor ve uçan pilotun emriyle vites ve kanat kollarını kullanıyor. Pilotlar genellikle bacak değiş tokuşu yaptığından, her ikisi de yapılması gereken her şeyi yapmaya alışkındır. Uçmayan bir pilot orada değilse, uçan pilot flap ve vites kontrollerine kolayca ulaşabilir ve uçmayan pilot olarak hareket ederken onları manipüle etmeye alışkındır.

FE senaryosunda koltuğundan ayrılıp pilot koltuğunda oturup pilotluğu gerçekleştirirken, FE paneline genellikle pilot koltuğundan ulaşılamaması sorunu vardır. Bir dereceye kadar, uçuş aşamasına bağlı olarak, FE panelini iniş için önceden ayarlayabilirdi.

Birkaç yıl önce, tek bir pilotun bir 747'yi uçurduğu (yayınlanmamış) bir roman yazdım. Romanda pilot, kaptan koltuğundan FE paneline ulaşacak kadar uzun bir tahta direk yapmıştı. Direğin bir ucunda, pilotun FE panelindeki gerekli anahtarları ve kadranları kullanmasına izin veren bir düzenleme vardı.

Öyleyse eğer bir FE 747-100, -200'de aciz duruma düşerse, iki pilottan birinin geri dönüp istasyonuna bakması gerekir mi?
@TomMcW Bu senaryoya yönelik çözümüm, önce hangi pilotun FE panelini en iyi şekilde çalıştıracağına karar vermek ve onun FE koltuğuna geri dönmesini sağlamak olacaktır. FE koltuğu hem döner hem de ileri ve geri kayar. Kalkış ve iniş için, koltuk öne bakacak şekilde döndürülür ve tamamen ileriye doğru kaydırılır. Bu konumdan FE, itme kollarını, kanatçığı ve dişli kollarını (dişli için biraz gerilerek) idare edebilir. Böylelikle koltukta oturan kişi uçmayan pilot görevlerini rahatlıkla yerine getirebilir. Seyirde FE'nin çalışması aralıklıdır, böylece pilot koltuğu ile FE koltuğu arasında hareket edebilirsiniz.
@Terry Pilotlar normal FE çalışmasını yürütme konusunda ne kadar kalifiye? Üç kişilik kokpitlerde niteliklerin nasıl işlediği hakkında hiçbir fikrim yok!
@gsnedders Bu, bence normal bir soru olarak sorulmaya değer ayrı bir soru. Ayrıca, doğru bir şekilde cevaplamak, yorumların karakter sınırını büyük ölçüde aşacaktır. Öyleyse, bir soru sorarsanız, "Üç kişilik kokpit pilotları normal FE işini çalıştırmada ne kadar başarılıydı?" veya böyle bir şey, cevap vermekten memnuniyet duyarım.
@Terry Elbette, cevabın ne kadar süreceğini bilmiyordum! [Soru] (http://aviation.stackexchange.com/questions/34016/how-able-were-pilots-of-three-person-cockpits-at-running-the-normal-fe-work) burada.
Roman ne zaman yayınlanacak? Buradaki cevaplarınız gibi bir şey varsa, bir kopyasını ilk satın alan ben olacağım!
@DavidGlickman Nazik sözleriniz için teşekkür ederiz. Yayınlanması pek olası değildir, ancak http://terryliittschwager.com/novel.php adresine giderseniz, çevrimiçi olarak okuyabilirsiniz.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...