Soru:
Bir uçak kapıya doğru koltuktan yanaşabilir mi?
mins
2015-11-07 21:31:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tüm uçaklar doğru koltuktan yanaştıramaz, çünkü bunların yalnızca kaptanın tarafında bir tekerlek kolu vardır, ancak bazıları olabilir (örneğin, bağlantılı sorunun B747-400).

Kapılardaki normal yerleştirme sistemi şuna benzer:

enter image description here ( kaynak)

Bu azimut kılavuzluğu paralaksa dayanıyor ve sol koltuk için tasarlanıyor gibi görünüyor.

Uçağı yanaştırmaktan sorumlu pilot sağ tarafta oturursa ne olur? Görsel yanaşma sistemi desteği olmadan hizalama nasıl yapılır?

İlgili: Büyük yolcu uçakları taksi sırasında ön iniş takımlarının açısını değiştirerek yönlendiriliyor mu?

Bir cevap:
Sanchises
2015-11-07 22:02:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Gösterdiğiniz sistem aslında pilottaki konuma bağlı olmayan türden olabilir. Düzenleme: Sahip olduğunuz sürüm Moiré modeliyle çalışır ve aslında hangi pilotun baktığına bağlı.

Ülkemizin en büyük havaalanı olan Schiphol (EHAM / AMS) için AIS Hollanda bilgilerini araştırdım. Birkaç farklı sistemleri vardır; Bağladığınız bağlantı uçağın konumunu belirlemek için bir Lazer Mesafe Bulucu (LRF) sistemi kullanan SAFE DOCK sistemine çok benziyor

Dijital ekran sunumu nedeniyle her ikisi de pilotlar, kapanma oranı ve durdurma bilgilerinin yanı sıra doğru hizalama bilgilerini de alırlar.

Bu sistemin taksi sırasında daha esnek mürettebat görevlerine izin vermek için daha yaygın hale geleceğini tahmin ediyorum. Dahası, bu sistem engelleri algılayabilir ve bu nedenle ekstra güvenlik sağlar.

EHAM'daki diğer iki sistem pilotun oturmasına bağlıdır. Uçağı park eden yanlış pilotun etkisi çok basittir: uçağınız, pilotlar arasındaki boşluğa tam olarak eşit bir sapma ile merkezin dışına park edilecektir: uçağınız, yardımcı pilotun kaptanın olması gerektiği yerde oturacağı şekilde sona erecektir. olmak. AIS'in bunun için herhangi bir prosedürden alıntı yapmaması her şeyi anlatıyor: Sadece yapmamalısınız ve kaptanı görevlerini yapmak için bir dakikalığına uyandırmalısınız.

Elbette, ne zaman için prosedürler var sistem mevcut değil (vurgu benim):

Sistem, aynı zamanda yanaşma sırasında güvenlik nöbeti tutan bir elleçleme şirketinin bir çalışanı tarafından işletilmektedir. Gelen bir uçağın pilotu, sistemin etkinleştirildiğinden emin olmalıdır. Aksi takdirde, pilotlar, sistem etkinleştirilene kadar veya bir görevli ilerlemek için izin verene kadar uçak park yerine girip kırmızı sınır çizgisinden önce durmamalıdır.

Buradan çıkarabileceğimiz mantıksal sonuç, eğer sistemler mevcut değilse (veya soru söz konusu olduğunda, kaptan derin uykudaysa), bir mareşal uçağı her iki şekilde de, bir mareşal kenetlenmeyi denetlemek ve SAFE DOCK sisteminin ismine uyduğundan emin olmak için hazırda kalacak.

@reirab'ın faydalı bir şekilde işaret ettiği gibi, şefin işi kapıya girmek için basit bir izinden başka bir şey olmayabilir ve pilotların işlerini yapmasına izin verin; ekranlar olmadan bir uçağı park etme yeteneğine sahip olmalıdırlar. Havacılık dünyasında, emniyeti artırabilirlerse, bu şeylere çok para harcamak tamamen kabul edilebilir; sadece pilotlar için azalan iş yükü nedeniyle.

+1 kaptanı uyandırmak için ... görevlerini tek başına yapmak için! :) Maalesef bağlantılı belgenizin süresi doldu.
@FreeMan Periyodik olarak durum bu olacağından (yalnızca AIP'nin en son sürümü mevcuttur ve çıkış tarihi URL'de kodlanmıştır), onu archive.org'da bulunan bir sürüme değiştirdim. Söylediğin için teşekkürler.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...