Soru:
Havalı fren olarak ayrık bir dümen kullanmak mümkün mü?
FreeMan
2014-12-23 01:07:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu soru ("Bölünmüş dümen uçağı" için bir Google aramasının ilk sonucu olan btw), alt dümen uçarken daha ince ayarlamalar için daha küçüktür.

Dümenler eşit boyutta olsaydı veya ikisi üçüncüye eşit üç parça olsaydı, bunlar hava freni olarak kullanılabilir miydi?

Bunu yapmanın, özel bir hava freni inşa etmeye kıyasla avantajları olur mu?

bir yuvarlanma anına neden olur ve gerçek spoilerlardan daha az etkilidir
Bir spoylerin birincil amacı, kaldırmayı azaltmaktır, oysa hız freninin birincil amacı, gövdeyi yavaşlatmaktır. Fonksiyonlar üst üste biniyor ancak hız freni bir spoiler değil.
@ratchetfreak: Üç parçalı bir dümen *, bir yuvarlanma momentine neden olmadan havalı fren olarak kullanılabilir *. Bunun pratik bir kullanımı olup olmayacağını söyleyemem.
Dümeni şu şekilde bölün: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:STS-116_landing_port_behind.jpg
Iki yanıtlar:
DeltaLima
2014-12-23 01:15:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mümkün ama yan etkileri var.

Her iki dümen de birbirlerinin sapma anlarını iptal etmek için zıt yönlere döndürülürse, sürüklemeleri bir hava freni görevi görür. Ancak üst dümen, ağırlık merkezinden alt dümenden daha uzakta olduğu için, dümenlerin ortaya çıkan yuvarlanma momentleri birbirini iptal etmez. Sonuç olarak, uçak dönmeye başlayacaktır. Bu daha sonra kanatçıklarla dengelenebilir.

Dümenler havalı frenler kadar yön değiştirmediklerinden, daha az etkili olurlar. Daha fazla saptırmak için tasarlanırlarsa, üzerlerinde ve kontrol sistemi üzerindeki artan kuvvetler daha ağır bir yapı gerektirir ve bu nedenle uçağa ağırlık ekler.

Skip Miller
2014-12-23 01:13:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Evet, bölünmüş bir dümen hız freni olarak kullanılabilir. Beech Staggerwing ve uzay mekiğinin ilk versiyonlarının her ikisinde de hız frenleri için kullanılan bölünmüş dümenler var.

Büyük, keskin olmayan gövde göz önüne alındığında, Mekik üzerindeki ayrık dümen fazla sürtünme sağlamadı. Mürettebata, sürüklenmeyi değiştirecek bir şeyleri olduğu konusunda güvence verdi, ancak uçuş yolunu (hem yatay hem de dikey olarak) değiştirmek, bir delta konfigürasyonunun süzülme yolu kontrolü için son derece daha etkili.
"Mekik, düşük bir L / D oranı (~ 1) ile tasarlandı çünkü iniş sırasında uzay aracı, inişte yaklaşık 17.300 milden 250 mil / saate yavaşlatılmalıdır. http://www.grc.nasa.gov/WWW/k-12/airplane/glidshuttle.html


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...