Soru:
Otomatik dolaşma prosedürü var mı?
trejder
2014-08-18 15:19:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wikipedia'nın hava kazalarından birini (muhtemelen doğru hatırlıyorsam Thai Airlines) tanımında, şöyle bir açıklama buldum: "Mürettebat etrafta dolaşmaya karar verdi, ancak görünüşe göre bu prosedürü manuel olarak yapmaya karar verdi".

Şaşırdım. "Görünüşe göre"? Manuel olarak dolaşmak tuhaf bir şey mi? Ortak kullanımda olan otomatik (otopilot tabanlı) dolaşan prosedürler veya tekniklerimiz var mı? Etrafta dolaş veya dokun ve git gibi prosedürlerin her zaman pilotlar tarafından manuel olarak yapıldığından her zaman fazlasıyla emindim.

[Wikipedia] (http://en.wikipedia.org/wiki/Takeoff/Go-around_switch#Go_around) şöyle diyor: * "Airbus uçaklarında TOGA durdurma noktasına gaz iten [Kalkış / Etrafa Git], uçuş yolu ve hız ile ilgili her şeyi yapar "*
Sadece açıklığa kavuşturmak için, tüm aletli yaklaşmalar, pas geçme bölümünden sonra beklemede sona erer. Otopilota inip tekrar bağlanmazsanız, konma yol noktasını (veya belki de kaçırılan yaklaşma noktasını, ben değilim hepsi otomasyon detaylarına aşinadır).
Iki yanıtlar:
Jan Hudec
2014-08-18 16:40:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Etrafta dolaşmak için, karar verildiği anda birkaç şey yapılmalıdır:

  • Tam güç uygulayın (tabii ki),
  • otopilot süzülme bağlantısını kesin- eğim modu,
  • rüzgarlıkları devre dışı bırakın ve uzatılmışsa geri çekin,
  • oto frenleri devre dışı bırakın ve
  • bazı uçaklarda kanatları azaltın.

Modern uçaklar ve bazı küçük uçaklar, bunların tümünü TO / GA düğmesi aracılığıyla aynı anda yapmak için bir yönteme sahiptir. Airbus uçaklarında bu sadece itme kollarını TO / GA (tam güç) konumuna ilerletmekle yapılır, ancak Boeing uçaklarında ve diğer birçok türde bu, itme kolları üzerinde veya yakınında ayrı bir düğmedir. Yani mürettebat "görünüşe göre bu prosedürü manuel olarak yapmaya karar verdiyse" bu, itme kollarını ileri doğru hareket ettirdikleri ve diğer şeyleri değiştirmeye başladıkları anlamına gelir. Muhtemelen bunlardan birini kaçırdım.

Notlar:

  • Yanal modun otomatik kontrol altında kalıp kalmayacağından emin değilim ve muhtemelen uçağa bağlı olduğu için otopilotu yalnızca yuvarlanma veya yalnızca perdeye bağlayabilir ve diğerleri yapmaz. Her iki durumda da perde kontrolü, etrafından dolaştıktan hemen sonra manueldir.

  • Son kanat ayarı genellikle çok fazla sürükleme ve biraz kaldırma sağlar. Bazı türlerde sürükleme çok büyüktür ve kanatların son kullanılabilir konuma geri çekilmesi gerekir. Diğer uçaklarda, herhangi bir pozisyonda kullanılabilirler ve kaldırmayı kaybetmemek için bırakılmaları gerekir.

Stelios Adamantidis
2014-08-18 15:33:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Normalde "etrafından dolaşan" pilot, hava sahası trafik düzenini uçurur ve genellikle görsel bir yaklaşmadan sonra tekrar iniş yapmaya çalışır. Bu bildiğim kadarıyla manuel olarak yapılıyor. Yayınlanmış bir alet prosedürü olan " kaçırılan yaklaşma", uçağın FMS'sinde (FMS donanımlı bir uçak için) açıklanmaktadır ve mürettebat tarafından etkinleştirilip otomatik olarak uçulabilir.

Profesyonel olmadığım için bu bildiğim kadar uzak. Daha fazla ayrıntı (kurallar düzenlemeleri vb. Hakkında) başkaları tarafından sağlanabilir. Ancak kaza hakkında daha fazla ayrıntı vermezseniz, vaka için çok az şeyin açıklanabileceğini düşünüyorum.

Bir aletli yaklaşmada "etrafından dolaşma", bir trafik paternini değil, kaçırılmış bir yaklaşımı uçurmayı ifade eder.
@falstro Bir enstrüman yaklaşımı sona erdirildiğinde ve görsel hale geldiğinde ne olur? O zaman bir gezinti mi yoksa yayınlanan gözden kaçan mı? Ama benim için asıl soru şu: Trafik düzeni açısından etrafı dolaşmanın otomatik bir yolu var mı? Veya pilottan sürekli otopilot girişi gerektirse bile manuel olarak yürütülmelidir? İşte eksik olduğum şey bu ve açıkçası cevabımı geri çekmeyi düşündürüyor ...
Dolaşma ve kaçırılan yaklaşım iki farklı şeydir. Etrafından dolaşmanın kendisi, iniş girişimini sona erdirme ve uçağı başka bir yaklaşma pozisyonu için konfigüre etme sürecidir. Bir aletin varışını izleyen pas geçme, tanımlanmış bir yanal ve dikey yoldur, başlangıçtaki yaklaşma ayarına (__IAF__) gerçekten geri dönmek için gerçekleştirilen bir dizi talimattır. Cevapsız yaklaşım, gözden geçirmeyi takip eder, ancak terimler gerçekten farklı şeyler ifade eder. Desenler genellikle VFR uçuşları içindir ve IFR yaklaşımlarından sonra yapılmaz.
Bir enstrüman yaklaşımının görsel kısmı hala bir enstrüman yaklaşımıdır, bu nedenle "etrafta dolaşmak", o enstrüman yaklaşımı için kaçırılan yaklaşımı uçurduğunuz anlamına gelir (sona ermemiştir, sadece yaklaşımın görsel bölümünde). Görsel bir yaklaşıma (hala IFR) uçarsanız, yayınlanmış bir cevapsız yaklaşımı (AFAIK) olmadığı için biraz daha bulanık olur. IFR'yi iptal ederseniz ve bir VFR yaklaşımı yaparsanız, tabii ki normal trafik düzenini uygularsınız. Geri kalanıyla ilgili olarak, tüm yaklaşımlar kaçırıldıktan sonra beklemede sona erer, otopilot muhtemelen iniş yapmama kararını verdiğinizde bunu halledebilir.
@falstro ABD'de, ** IFR ** iseniz ve ** görsel yaklaşım ** için izin aldıysanız ("VFR yaklaşımı" derken bunu kastettiğinizi düşünüyorum), o zaman bulanık değildir. Bu durumda uçmak için kaçırılmış yaklaşma prosedürü yoktur ve ATC ile trafik paternini / koordinatını girmeniz beklenir. [Bu soruya] bakın (http://aviation.stackexchange.com/q/20866/69).


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...